Safranbolu Öğrenci Yurdu

Yuvalarından belki de ilk kez ayrılıp Safranbolu’ya üniversite okumak için gelen öğrenciler için kendi ayakları üzerinde durma, kendi yaşamını idame etme zamanı gelmiş çatmış olur.

Öğrenciler artık ebeveynlerinin kendileri için yaptığı birçok uğraşı, Safranbolu’ da kendileri yapmaya çalışacaklardır. Öğrenmekle yükümlü oldukları dersleri, geçmekle yükümlü oldukları sınavların yanı sıra yemek, temizlik, düzen, güvenlik vs. kendi başlarına yapacaklar. Bu durum yuvalarından ilk kez çıkmış, ailelerinden ilk kez bu kadar uzaklaşmış öğrenciler için zorlu bir maraton gibi gelebilir.

Bu süreç sadece öğrenciler için değil, geride bıraktıkları ebeveynleri için de zorlu bir süreçtir. Anne ve babalar gözü gibi bakıp okuttukları, üstlerinde sayısız emeği geçen çocukları için endişe duyabilirler. Safranbolu’ya üniversite okumak için gönderdikleri yavruları artık evden çıkmıştır ve yanlarından uzaklaşmıştır. Karabük Safranbolu’ya  üniversite okumak için gönderdikleri çocuklarının yeme-içme, temizlik, sağlık, güvenlik vb. sayabileceğimiz pek çok konudaki ihtiyaçları için akıllarında soru işareti oluşabilir.

İşte bizlerde tüm bu soru işaretlerini cevaplayıp, anne babaların kaygılarını, öğrencilerin korkularını azaltmak için bu makalemizi siz ebeveynler ve öğrenci kardeşlerimiz için derledik. Safranbolu’da Üniversite Okumak İçin Gelenler, Gelecek Olanlar Mutlaka Okuyun…

Safranbolu’da Yurt Seçerken Dikkat Edilecek Özellikler

Daha önce Karabük Safranbolu’ya hiç gelmemiş olabilirsiniz, Safranbolu’ya okumak için gelen öğrenciler ya da çocuklarını Safranbolu’ya  okumak için gönderen ebeveynler bu yazımız size!!!

Şehir dışına Karabük Safranbolu’ya  okumaya gidecek olan öğrenciler, okumak için ailelerinden ilk defa ayrılan öğrenciler, hiç bilmedikleri bir şehre Safranbolu’ya okumaya giden öğrenciler, çocuklarını şehir dışına Safranbolu’ya okumak için gönderen ebeveynler, üniversite okumak için  Safranbolu’da yaşayacak, Safranbolu’da yurtta kalacak çocuklarınız varsa muhtemel sorunlar, ihtiyaçlar, öneriler, dikkat edilecek hususlar vs. sizler için derledik.

Devlet yurtlarını tercih etmeyen öğrenciler, çocukları için devlet yurtlarını yetersiz gören veliler özel yurt tercihi yapacaklar… Safranbolu’daki tüm özel yurtları sizler için araştırdık.

 

Safranbolu’ da Yurt Arama Araştırma

Safranbolu’ da seçtiğiniz yurtlara gitmenden önce ön araştırmanızı mutlaka yapın. İnternetten yurt arama önemli bir süreçtir. İnternetten araştırarak istediğiniz kız yurdu veya erkek yurtlarını kolaylıkla bulabilirsiniz. Karabük Safranbolu’da siz öğrencilere ve ailelere detaylı yurt arama imkanı sunan safranboluögrenciyurdu.com sitesi ile Safranbolu Kız Öğrenci Yurdu  ve Safranbolu Erkek Öğrenci Yurdu arayın. Bu sayede Safranbolu’daki Kız Öğrenci Yurdu ve Safranbolu’daki Erkek Öğrenci Yurtlarına tek tıklamayla detaylı ulaşın.

Karabük Safranbolu’daki Kız Öğrenci Yurtları için: safranboluögrenciyurdu.com

Karabük Safranbolu’daki Erkek Öğrenci Yurtları için: safranboluögrenciyurdu.com

 

Safranbolu’ da Öğrenci Yurdu Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Safranbolu’da doğru öğrenci yurt seçiminde bulunmak için öğrenciler ve aileler bazı noktalara dikkat etmelidir. Safranbolu’da öğrenci yurdu seçecek olan  hem öğrencilere hem ailelere önemli tavsiyelerde bulunuyoruz!!!

Öğrenci yurt işlemleri için öncelikle Karabük Safranbolu’ yu ziyaret edin. Üniversiteyle yurt arasındaki mesafeyi hesaplayın ve seçeceğiniz odayı önceden görün. Kaç kişilik oda tercihinde bulunacaksınız ona göre yatak, çalışma masası ve kullanacağınız eşya dolabını iyi inceleyin.  Evden getireceğiniz eşyalar için yeterli alana sahip mi değil mi mutlaka bakın.

1.         Yurtta Verilecek Hizmetler Nelerdir?

Safranbolu’da öğrenci yurdu seçerken öncelikle dikkat edilmesi gereken, verilen hizmetlerin iyi araştırılması gerekmektedir. Bunun için Safranbolu yurt binası, yurt binasının içi, çevresi ve kalınacak oda mutlaka ziyaret edilmelidir. Safranbolu’ da öğrencinin konaklayacağı oda seçilirken dikkat edilecekler: odanın konforu, uygun çalışma ortamı, ısı ve aydınlanma durumuna bakılmalıdır. Odanın havadar ve aydınlık olması, çevreden gelen seslere, gürültüye karşı ses yalıtımının sağlanmış olması, binanın ısı izolasyonunun sağlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca kış döneminde kalorifer yanma süresi, yaz dönemi için ise klima hizmetleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Sıcak su hizmetinin kesintisiz tüm odalarda ya da banyolarda sağlanmış olmasına dikkat edilmelidir.

2.          İşletme Sahibiyle Tanışın

Safranbolu’ da öğrenci yurt seçimi yaparken dikkat edeceğiniz bir diğer husus, yurt sahibiyle mutlaka tanışın. Hepimiz biliriz ki işletme müteşebbisin taşıdığı değeri taşır.  Sizlerde çocuğunuzu teslim edeceğiniz kurumun sahibi, yöneticisi ya da idarecisiyle tanışın. Çocuğunuzu emanet edeceğiniz kişinin öncelikle eğitimli, güvenilir, güler yüzlü, ilgili biri olması çok önemli. Çocuğunuzun yurt içinde az sorunla karşılaşması, çıkan sorunlarla da sizler gibi ilgilenecek olması, çözüm odaklı olması çocuğunuzu rahat ve güvende hissettirir.

Kurum sahibinin, sahiplerinin siyasi ve dini konumları veya amaçlarını da öğrenmekte fayda var. Kimi özel yurtlarda idareciler verdikleri yurt hizmetleri karşılığında tarafı olduğu parti, kişi veya ideolojiye öğrencileri çekmeye çalışmak şeklinde sonuçlar doğuran, öğrencinin yönetimin taleplerine mecbur bırakıldığı durumlar söz konusu olabiliyor.

  1. Yurt Sözleşmesini Dikkatli Okuyun

Safranbolu’ da yurt seçerken en önemli husus, seçilen yurda kayıt yaptırmadan önce yurdun vereceği hizmetlerin yazılı olarak taahhüt edildiğinden emin olunmalıdır. Öğrenciler ve veliler kayıt işlemine karar vermeden önce yurt ile imzalayacakları yıllık sözleşmede neler yazdığını okumalı ve verilecek hizmetlerin ayrıntısıyla yazılı olduğunu kontrol etmelidir. Safranbolu’ da öğrenci yurdu tercih ederken imza atmadan önce mutlaka yurdun MEB’ den onaylı bir yurt olduğuna dikkat etmelidir. Hata yapmamak için okuyun.

4.         Yurdun Deprem-Yangın Yönetmeliği Var Mı?

Karabük Safranbolu’da öğrenci yurt seçerken seçeceğiniz yurdun dış bakımı, konforu, öğrenciye verilecek hizmetlerin kalitesi kadar yurt binasının kullanıma uygun olup olmadığına da bakılmalıdır. Safranbolu öğrenci yurt binasının deprem, yangın, sel vb. gibi doğal afetlere karşı önlem alınmış olması gerekir. Yangın merdiveni, korunak vb. gibi önlemlerin alınmış olmasına mutlaka bakın. Binada yangın söndürme tüpü, acil kaçış yollarının yazılı olup olmadığını kontrol edin. Unutmayın yangın güvenliği, deprem güvenliği, öğrencilerin yaşama alanı güvenliği, kurum çalışanlarının yeterliliği gibi bir çok konuda önlemler mevzuat dahilindedir ve kurum bu mevzuatı yerine getirmekle mükelleftir.

yurt seçimi yaparken2
yurt seçimi yaparken2

5.  Yurtta Güvenliğim Nasıl Sağlanacak?

Safranbolu’da öğrenci yurdu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de; güvenlik. Öğrenci evleri, öğrenci apartları vs. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı değildir. Bu yönde yapacağınız seçeneklerde yaşanacak olumsuz durumlarda işletme sahibinin inisiyatifine kalırsınız, yani bu demek oluyor ki denetim sadece işletme sahibinin elinde ve sizin hakkınızı arama imkanınız kısıtlanmış oluyor. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurum ve kuruşlarda ise işletme her seferinde bakanlık tarafından kontrol edilmekte olup, işletme sahiplerinin ya da çalışanlarının inisiyatifine bırakılmaz, konaklayan kişilerin hakkı söz konusudur. Safranbolu’ da yurt seçerken güvenliğin nasıl sağlandığına, hangi tür güvenlik sistemi uygulandığına dikkat edin. Yurdun güvenlik konusundaki yönetmeliğinin, yaptırımının ne olduğunu öğrenin. Geceleri güvenliği kimin sağlayacak? Güvenlik personelinin yanı sıra gece bekçisi mevcut mu? Yurt kapısından girmek isteyenler için kimlik kontrolü yapılıyor mu, kimlik kartı olmayan kişilerden de gerekli bilgi alınıp, soruşturuluyor mu vs. güvenliğiniz için bu tür soruları işletme sahibine yöneltin. Ayrıca yurt binası çevresinin yol güvenliğini ve yurt binasının her bir yanı kamera sistemi ile izlenmekte mi mutlaka kontrol edin.

 

5.         Yurdun Yemekhanesi ve Yemek Hizmetleri

Safranbolu’ da öğrenci yurdunda konaklarken beslenmeniz de en az kalacağınız yer kadar önemlidir. Yemek ihtiyacınızı yurtta karşılayacaksanız; yurdun yemekhanesini gezin, menülere göz gezdirin,kaç öğün yemek verildiğini ve  yemek saatlerini öğrenin. Yurdun yemekhanesinin ve mutfağının yurt binası içinde olması sizin avantajınıza olur, çünkü dışarıdan yemek yemek, yemek bulmak bir süre sonra size ızdırap olacaktır. Peki yemekler dışarıdan, yemek şirketinden, yemek firmasından vs. geliyorsa ne yapacaksınız, nasıl kontrol edeceksiniz?

safranbolu yurt ücretleri
safranbolu yurt ücretleri

İşte o zaman da yemek şirketinin, firmasının gıda ve üretim yönetmeliğine uygunluk belgesine ve sağlık müdürlüğünün kontrolünde olup olmadığını gösteren belgelere bakın. Safranbolu’da öğrenci yurdu seçerken yapacağınız bu tedbirler sizleri sağlığını ailenizin de içini biraz olsun rahatlatmış olacaktır.

7        Yurdun Temizliği ve Temizlik Hizmetleri

İlk başta seçeceğiniz yurdun dış görünüşü sizi etkileyebilir, kendine çekebilir. Fakat biliyoruz ki dış görünüş kadar iç güzellik de önemlidir. Öncelikle yeterli temizlik personelinin var olduğuna bakılmalıdır. Tuvalet ve banyoların ne kadar süreyle temizlendiği (toplu kullanılacaksa eğer temizleme sayısı artmalıdır) ve hijyeninin sağlanıp sağlanmadığına bakılmalıdır. Oda temizliğinin kaç günde bir yapıldığına bakılmalıdır, bunun yanı sıra çarşaf nevresim temizliğini de sormakta fayda var. Mutlaka her gün oda havalandırılıp silinmeli ki öğrencinin yaşadığı ortamın hijyeni sağlanmış olsun, hastalık ve mikropların da yayılması önlenmiş olsun. Temizlik hizmeti hakkındaki bilgi herkes tarafından görülecek şekilde duvara asılı resmi belgelerden de kontrol edebilirsiniz. SGK tarafından onaylanan bu belgede çalışan sayısı ve maaşları yazılıdır. Yurdun sizlere vaat ettiği temizlik, güvenlik ve nöbet hizmetlerini bu listeye bakarak da kontrol edebilirsiniz.

Safranbolu’da yurt seçerken aranacak özelliklerden birkaçı da çamaşır yıkama makinesi, çamaşır kurutma makinesi, ütü, ütü masası vs. var mı kontrol edin. Çamaşırların ne sıklıkla ne şekilde yıkandığını ve ücretli olup olmadığı hakkında bilgi alın. Ütü yapacak öğrenciler için ütü odası ve içerisinde ütü, ütü masası bulunmasına dikkat edin. Çamaşır kurutma makinesi yok ise çamaşır kurutmak için kullanılacak alanı öğrenin. Öğrenci valizlerinin muhafaza edildiği valiz odasının olup olmadığını da öğrenmekte fayda var.

8        Çalışma Ortamı Koşulları

Öğrencinin evinden sonra artık zamanını en çok geçireceği yer Safranbolu’daki yurt odası olacaktır. Barınma beslenme ihtiyaçlarının yanı sıra ders çalışma ortamının da rahatlığı oldukça önemlidir. Bu yüzden seçilecek yurdun rahat bir çalışma ortamı sağlamış olmasından emin olunmalıdır.  Safranbolu’nun iklim şartlarına göre odanın donanımı göz önünde bulundurulmalıdır. Soğuk kış günlerinde yurt odasının evindeki gibi sıcacık bir ortama dönüşmesi, kavurucu yaz sıcaklarında ise odada soğutma sisteminin olması ders çalışma kolaylığı açısından avantaj sağlayacaktır. Odaların ısı yalıtımı ve kalorifer yanma süreleri öğrenilmeli ve klima hizmeti de göz önünde bulundurulmalıdır.

Aynı zamanda öğrencinin konaklayacağı oda gezilmeli ve havadar olması, aydınlık, ferah olmasına da bakılmalıdır. Vize ve final dönemleri için kullanacağınız odanızın ses yalıtımının olup olmadığına da bakmakta fayda var. Biliyorsunuz ki vize ve finallerde kimi zaman arkadaşlarınızla toplanıp çalışmak ya da tek başınıza konsantre olup çalışmak için, diğer odalardan gelen sesler ve yurt çevresinden dışarıdan gelen sesleri duymak rahatsızlık verecektir.

 

Safranbolu’ da Öğrenci Yurtlarında Çalışma Odasında Aranması Gereken Özellikler:

  • Ders çalışmak için tasarlanmış mı?
  • Oda aydınlık ve havadar mı?
  • Diğer odalardan rahatsız olunmaması için ses yalıtımı var mı?
  • Soğuk günlerde ısı kaybını önlemek için ısı yalıtımı var mı?
  • Sıcak günlerde ders çalışmak için klima sistemi var mı?
  • Wi-fi imkanı var mı?
  • Odalarda her öğrenci için bilgisayar var mı?
  • Bilgisayarlar toplu kullanım için ise yeterli sayıda mı?

 

9         Ortak Alanlar

Safranbolu’da yurt hayatı sadece konaklayacağınız oda ve ya çalışma ortamından ibaret değil. Kantin, dinlenme odası, tv odası, bilgisayar odası, teras, bahçe, arkadaşlarınızla bir araya gelip vakit geçireceğiniz konuk odası gibi sosyal alanlar da bir hayli önemlidir. Safranbolu’da öğrenci yurt seçiminde öğrencilerin konaklayacağı oda haricinde, diğer öğrencilerle kullanacağı ortak alanların var olup olmadığı hakkında yurt idaresinden bilgi alın. Safranbolu’da öğrencilerin boş vakitlerinde stres atıp eğlenebileceği, kafeteryasından, oyun alanlarına (masa tenisi, satranç, dart vs.) spor tesisine sahip olup olmadığına dikkat edin. Safranbolu’ da sosyal alanların varlığı, yurtta geçirdiğiniz zamanın daha keyifli hale gelmesi için bu konuda beklentilerinizi karşılaması gerekir.

10       Safranbolu’da Yurtların Üniversiteye Yakınlığı

Yurt işlemleri için öncelikle Karabük Safranbolu’yu ziyaret edin, Safranbolu’yu gezin görün, üniversiteyle yurt arasındaki mesafeyi hesaplayın. Bu mesafe yürüme mesafesinde ise bu durum sizin avantajınıza olacaktır. Eğer yürüme mesafesinde değilse servis, otobüs, dolmuş imkânının olmasına dikkat edin. Servis saatleri ve servislerin nasıl yapıldığını öğrenmekte fayda var.

Safranbolu’ da yurt hayatı sadece kalacağınız oda veya ders çalışacağınız etüt alanlarından ibaret değil.  Safranbolu’da seçeceğiniz yurdun şehir merkezine olan mesafesi, hastane, eczane, market, banka, kırtasiye, gar, toplu taşıma duraklarına, sosyal mekanlara olan konumunu da dikkate almanız sizin avantajınıza olacaktır. Okulunuza yakın olması kadar ihtiyaçlarınızı karşılayacağınız yerlere de yakın olması işinizi kolaylaştıracaktır.

11       Acil Durumlar

Safranbolu’da öğrenci yurdunun olası sağlık durumlarında öğrencilere sunacağı imkanlar dikkat edilmesi gereken mühim noktalardan biridir. Yurt binası içinde 7/24 aktif çalışan revir hizmetinin var olması olası problemlere anında müdahale için hayati önem taşır. Öğrencilerin karşılaşabileceği başka bir sağlık problemi yaşanması durumunda ise yurt binasına yakın mesafede sağlık kuruluşu, poliklinik ya da tam teşekküllü hastane bulunmasına dikkat edin. Öğrenci hastalandığında hastane veya sağlık kurumuna sevki halinde kimin refakat edeceğini, bilgilerini yurt yetkilisinden mutlaka öğrenin.

12     Safranbolu’da Yurt Ücretleri

Safranbolu’da yurt seçiminde tüm bu özelliklere bakıldıktan sonra elbette ücret konusu da konuşulmadan geçilmez. Yurdun sağladığı olanakları dikkate aldığınız gibi bütçenize de uygun bir yurt tercihinde de bulunabiliriz. Safranbolu’da konaklanacak yurdun üniversite ile bir anlaşması olup olmadığına, eğer var ise herhangi bir indirimi olup olmadığını mutlaka sorun. Sözleşmenin aylık mı yoksa 10 ayda bir mi yapıldığını, ödemenin ne ile yapılacağını (kredi kartı, banka kartı, havale, eft ya da nakit), ödeme tarihleri konusunda anlaşıp istediğiniz yurdu doğru adımlarla tercih etmiş olursunuz.

Öğrenci ve aile yurdu gezip gördükten sonra ve tüm bu soruların yanıtlarından emin olduktan sonra, sözleşme ve yönetmeliği dikkatlice okumalıdır. Tüm hizmetlerin bedeli olarak yurt tarafından belirlenmiş olan ücret senenin başında yapılır, sonrasında hiçbir ücret eklenemez. Hata yapmamak için okuyun.

13       Safranbolu Öğrenci Yurt Yorumları

Safranbolu öğrenci yurt öneri ve şikâyetlerini internet üzerinden yapılan yorumlardan da öğrenebilirsiniz. Örneğin internete “ xyz öğrenci yurdu şikâyetleri” diye yazın. Hiçbir şikâyet sitesinde yurdun ismi geçmiyorsa bu demek oluyor ki yurt hakkında internette kayıtlı şikâyet yoktur.

Ancak “xyz öğrenci yurdu … konusunda hiç şikayet bulunamadı.” ifadesi yer alıyorsa, yurt hakkında şikayet yapılmış ve yurt tarafından şikayet cevaplanmadan sayfadan kaldırılmış demektir.

Biraz daha uygun fiyata hizmet verebilen, hallederiz mantığına sahip işletmecilere güvenmeden önce şikayet sitelerindeki yorumları mutlaka okuyun.

Safranbolu’da tüm bu talep, soru ve önerileriniz karşılayan bir öğrenci yurdu ile karşılaştıysanız, orası doğru bir yurt olabilir.

Bu bilgiler doğrultusunda yapacağınız yurt tercihinin Safranbolu’da öğrencilik hayatınıza rahat, güvenli ve birbirinden renkli anılar kazandıracağını umut ediyoruz.

 

 

 

Safranbolu Öğrenci Yurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir