KARABUK OGRENCİ YURDU- YURTLARI

Karabuk ve Safranbolu öğrecilerin üniversite için seçilen bir ildir. Yaklaşık 40 bin öğrenciye sahip olan bu ilde yurt bulmak ve öğrencilerin yerleşeceği yer bulmak oldukça zordur.

Karabuk öğrenci yurdu olarak zengin olmasına rağmen gelenler için bilindik bir şehir olmadığından doğru yere öğrenciyi yerleştiremezler. Öğrenci bu durumdan çok müzdarip olarak derslerine yurt durumu yansımaktadır. Bizde bu gibi sorunlardan yola çıkarak bu site altında yeni gelen öğrencilerimize doğru yolu göstermek adına güvenilir yurtları bir araya topladık.

Yurtlarda bakılması gereken bir çok konu vardır. Öğrencimizin hayatını sürdüreceği bir yurt için sadece yatak ve masa olması yeterli değildir. Günümüz şartlarında olması gereken yurt özellikleri çeşitlilik göstermektedir ama Karabük yurt seçerken kesinlikle olması gereken özellikler;

-Yatakların yeni ve ortopedik olması,

-Sabah kahvaltısı, akşam yemeği,

-24 saat sıcak su,

-24 saat kesintisiz hızlı internet,

-6 aylık sözleşme (senelik yapılan sözleşmeler riskli ve kurumun kendine güvenmediği için sağlama alma politikasından kaynaklanmaktadır),

-Kapıda 24 saat güvenlik olmalı,

-Revir odası olmalı,

-Öğrencinin sosyalleşebileceği ortamlar olmalı,

-Mümkünse spor salonu olmalı,

-Maksimum 3 kişilik odalar olmalı,

-Odasında kişi sayısına göre masa ve sandalye olmalı,

-Yurdun konumu kesinlikle üniversiteye yakın olmalı ya da servisi olmalı,

-Temizlik konusunda titiz olmalıdır aksi durumda öğrenci mikrop kapacaktır,

-İdare öğrenci takibi yapmalı ve sorumsuz davranışlarda veliye bilgi verilmeli

 

Bu sayılanlar Karabük yurt seçmek için yeterli gibi görünsede en önemli unsur daha önce orda kalmış olan kişilerin yorumudur. Bu konuda bizler ile iletişime geçerek daha önce orda kalan öğrencilere ulaştırabiliriz.

Her yurt sizlere sözleşme imzalatmadan önce kendilerini temiz, konforlu,güvenilir ve fiyatları uygun gibi göstereceklerdir. Bu tutumlarını yıl boyu koruyan yurtlar bir elin parmağını geçmemektedir. Bizde bu konuda KARABÜKTE GÜVENİLİR YURTLAR taraması yaparak sitemizde yayınladık.

Karabükte yurdun yanı sıra evde de kalan bir çok öğrenci vardır. Kira fiyatları 1000 tl den aşağı olmamakla birlikte evde kalan öğrenciler bir çok sıkıntı yaşamaktadır. Apartman ve yöre sakinleri öğrencilerin yaşam şartlarıyla uyum sağlayamadıkları için kişisel sorunlar yaşanıyor.

Öğrenci yurt harici bir yerde kalmak isterse KARABÜK ÖĞRENCİ APARTLARI tercih edilmelidir.Öğrencilerin kalabileceği bir çok apart yurt bulunmaktadır. Anasayfamızda bu apartlara ve yurtlara yer verdik.

Bir başka konudan da bahsedecek olursak son yıllardır Karabük ve Safranbolu civarında mantar gibi öğrenci yurtları türedi. Bu civarda yurt açmak bir moda ve gelir kapısı haline geldi ama yurdun bir öğrencinin evi olduğunu anlayan ve bu zihniyetle işleten çok çok az yurt var. Geçmiş senelerde öğrencinin çok fazla olmasından ve kalacak yerin çok az olmasından ötürü bir süre ev kiraları 2 bin tl ye kadar arttı. Öğrenci bir müddet madur edildi. Devlet bu durumu kısa zamanda görerek büyük yurtlar yaptı tabikide bu yeterli olmadı bu yüzden hala Karabük özel yurtlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Yurt bölgesi olarak 100. Yıl (yüzüncü yıl), beşbinevler,bostanbükü mevkileri ve Safranbolu mevkileri seçilmelidir. Bu saydıklarım hariç bölgeler üniversiteye uzak bölgelerdir.

Öğrencilerin Karabük ve safranboluda vakit  geçirebilecekleri bir çok yer bulunmaktadır. Bunlarıda ufaktan bahsedecek olursak;

  • Safranbolu eski çarşı
  • Karabük yenice ormanları
  • Safranbolu merkez
  • Karabük merkez
  • Karabük Aladağ Mesire Alanı
  • Karabük ve Safranbolu’da bir çok avm var

Tabikide büyük şehir kadar olanak olmasada küçük bir şehire göre çok çok avantajlı bir şehir. Yaklaşık 1 saat mesafede olan Amasra’da denize gidilebilir.

 

 

Karabük öğrenci yurtları-yurdu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir